- МОЇ ЗНАННЯ та прагнення присвячені ЗДОРОВ`Ю. Рішучість, наполегливість та майстерність в поєднанні з єдиною метою - використання ефективних та безпечних методів профілактики та лікування найпоширеніших захворювань ЛЮДИНИ, які базуються на доказовій медицині.

Атеросклероз

АТЕРОСКЛЕРОЗ -це повільно прогресуюче захворювання, яке пов'язане з підвищенням рівня холестерину в крові та накопиченням надлишку холестерину на внутрішній поверхні артеріальних судин у вигляді "атеросклеротичних бляшок", та яке призводить до порушення кровообігу в органах людини і проявляється такими грізними захворюваннями. як ішимічна хвороба серця, мозковий інсульт, облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок, крововиливами в очне дно, нирковою недостатністю...
СТАДІЇ ПРОГРЕСУВАННЯ АТЕРОСКЛЕРОЗУ

"Жирові смужки" - виявляються навіть у новонароджених та молодих людей. Це місця на судинах, де в майбутньому проявляться атеросклеротичні бляшки. Клінічних проявів не мають.
Атероми - це наступний етап прогресування атеросклерозу. Їх утворення призводить до перших клінічних симптомів хвороби.

Атеросклеротичні бляшки - призводять до значного уповільнення кровотоку в ураженій ділянці артерії.

Оклюзія - повне закриття внутрішнього просвіту судини, яке призводить до інфаркту міокарда, мозкового інсульту, гангрени кінцівок...

ХОЛЕСТЕРИН: ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ?

Що таке холестерин та для чого він потрібен?

Холестерин - це жироподібна речовина, яка утворюється в печінці та надходить в організм з деякими продуктами харчування. Холестерин потрібен організму: він є у складі мембран клітин тіла, використовується для синтезу багатьох гормонів, вітаміну Д, жовчних кислот, що необхідні для травлення. Та на ці потреби достатньо невеликої кількості холестерину в крові.

Чому високий рівень холестерину є небезпечним для здоров'я?

Сам по собі підвищений рівень холестерину не викликає ніяких симптомів, тому, як правило, людина не підозрює, що у неї в крові надто високий його рівень. Надлишок холестерину може відкладатися в стінках артерій та спричиняти утворенню бляшок, які звужують просвіт судини - так розвивається атеросклероз. Розрив атеросклеротичної бляшки може ускладнюватися утворенням тромбу та повністю перекривати артерію, перешкоджаючи проходженню крові по судинах. При цьому порушується надходження кисню та поживних речовин до тканин, що призводить до їх відмирання. Якщо це відбувається у серці - розвивається інфаркт міокарда, якщо у головному мозку - мозковий інсульт.

Коли слід починати перевіряти рівень холестерину та як це робити?

Кожна людина, починаючи з 20-літнього віку, повинна перевіряти рівень холестерину кожні 5 років. Для цього потрібно зробити біохімічний аналіз крові. Найчастіше визначають загальний холестерин.

Яким має бути рівень холестерину та жирів (ліпідів) у крові ???

Загальний холестерин має бути 5,0-5,2 ммоль/л - у здорових людей та 4,5 ммоль/л - у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями чи цукровим діабетом.
Біохімічний аналіз крові (норма).
Ліпідний обмін:
- Загальні ліпіди, г/л _____________________________ 4 -8
- Загальний холестерин , ммоль/л __________________ < 5,2
- Незначна гіперхолестеринемія, ммоль/л __________ 5,2 - 6,5
- Помірна гіперхолестеринемія, ммоль/л __________ 6,7 - 7,8
- Важка гіперхолестеринемія, ммоль/л __________ > 7,8
- Ліпопротеїди високої щільності, ммоль/л _________ >1.0(м) - 1,2(ж)
  - Ліпопротеїди низької щільності, ммоль/л ______________ <1,8 - 3,0 
- Коефіцієнт атерогенності, од. _______________________ до 3,0
- В-ліпопротеїди, од. _______________________________ 35 - 55
- Тригліцериди, ммоль/л ____________________________0,5 - 2,1
- Неетерифіковані жирні кислоти, ммоль/л ____________ 400 - 800
Якщо у пацієнта є захворювання серця та судин чи цукровий діабет, ризик розвитку ускладнень атеросклерозу (інфаркт, інсульт) можна зменшити шляхом зниження рівня ліпідів та холестерину.

ЩО СЛІД РОБИТИ, ЩОБ ЗНИЗИТИ РИЗИК РОЗВИТКУ СЕРЦЕВО-СУДИННИХ УСКЛАДНЕНЬ?

Кинути курити.

Виконувати регулярно фізичні вправи.

Рекомендуються регулярні фізичні вправи помірної інтенсивності, хоча б ЗО хвилин щоденно, 3-4 дні на тиждень. Будь-які фізичні вправи краще, ніж їх відсутність. Корисно користуватися сходами замість ліфту, виконувати садові та домашні роботи, прогулюватися, бігати підтюпцем, їздити на велосипеді, плавати.

Коригувати масу тіла.

Різнорідне і збалансоване харчування дозволяє зменшити ризик серцево-судинних захворювань!!!
Принципи гіполіпідемічної дієти (що зменшує рівень жирів в крові):
ЗМЕНШІТЬ ВЖИВАННЯ ЖИРІВ.

1.Замініть вершкове масло:

- рослинними оліями: соняшниковою, оливковою, рапсовою, кукурудзяною;

- «мякими» маргаринами, які продаються не в паперовій обгортці.

Зверніть увагу на кількість: достатньо 2 столових ложок в день, не більше.

2. Вживайте у харчуванні жирні сорти риби хоча б 2-3 рази в тиждень (оселедець, сардини), не додаючи жиру при їх приготуванні.

3. Віддавайте перевагу нежирним сортам м’яса.

4. Обмежте вживання жирних м’ясних виробів (таких, як паштет чи ковбаси).

5. Обмежте вживання молочних продуктів, особливо вершків та сирів.

6. Обмежте вживання жовтків яєць до 2-3 разів у тиждень.

7. Обмежте вживання готових продуктів, до складу яких входять жири (солодка випічка, солодке чи солоне печиво, шоколад, вершкове морозиво, піца, чіпси).

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ПО ПРИГОТУВАННЮ ЇЖІ:

Перед приготуванням слід зрізати жир з м’яса, а з птиці зняти шкіру. М’ясний бульйон необхідно охолодити і зняти з нього верхній шар жиру. М’ясо слід запікати на решітці, щоб жир стікав вниз, краще до м’яса подавати овочі. Слід уникати смажених страв, а вживати їжу варену, приготовлену на пару або в мікрохвильовій печі. При випічці краще замінити ціле яйце яїчним білком і двома чайними ложками рослинної олії. Замість майонезу овочеві салати слід заправляти лимонним соком і спеціями, або рослинною олією.

СКОРОТІТЬ ВЖИВАННЯ ПРОДУКТІВ І НАПОЇВ, ДО СКЛАДУ ЯКИХ ВХОДИТЬ ЦУКОР.

Прості чи рафіновані цукри - вуглеводи, які легко впізнати завдяки солодкому смаку: цукор-пісок, цукрова пудра чи цукор у шматках (цукроза), різноманітні солодощі, варення, мед, морозиво, усі солодкі напої (солодкі газовані води, готові фруктові соки, сиропи), деякі підсолоджувачі (фруктоза, сорбітол). Солодкі продукти: кондитерські вироби, шоколад, печиво, солодка випічка, солодкі молочні продукти (солодкі йогурти, молочні суміші, рисова каша на молоці, десерти в шоколаді), вершкове морозиво, солодкі вершки.
Прості цукри можуть перетворюватися в жири і відкладатися в організмі у вигляді тригліцеридів. Вживання у харчуванні простих цукрів сприяє розвитку підвищеного рівня тригліцеридів.

Складні цукри - це вуглеводи без солодкого смаку. Вони містяться в зернових продуктах (хліб, рис, макаронні вироби, манна крупа і т.д.), картоплі, бобових (горох, суха квасоля, боби).

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ:

1.Обмежте рафіновані цукри: цукор і солодкі продукти намагайтеся вживати помірно. Будьте уважні щодо солодких напоїв (газовані води і деякі фруктові соки, у своєму складі містять рафіновані цукри). Віддавайте перевагу воді без газу, котру слід вживати 1-1,5 літра у день.

2. Вживайте складні цукри. Складні цукри – це вуглеводи без солодкого смаку: хліб, злаки, картопля, бобові.

УНИКАЙТЕ ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ.

Вживання алкоголю сприяє розвитку гіпертригліцеридемії. Надмірна доза алкоголю для чоловіка складає 3 стакани вина. Для жінки – 2 стакани вина в день. Вживання алкоголю уже в такій дозі є небажаним і призводить до розвитку справжньої алкогольної залежності. У печінці спирт перетворюється в жири. Регулярне вживання спирту, навіть у невеликих кількостях, може призвести до серйозних змін в організмі і підвищувати рівень тригліцеридів у крові. Не соромтеся розповідати про вживання алкоголю у розмові з Вашим лікарем.

ЗБІЛЬШІТЬ ВЖИВАННЯ ХАРЧОВИХ РОСЛИННИХ ВОЛОКОН.

Харчові рослинні волокна входять до складу продуктів тільки рослинного походження: злаки, бобові, плоди та овочі. Ці рослинні продукти багаті волокнами, також є джерелом антиоксидантів, таких, як вітаміни С, Е і бета-каротин.

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ:

1. Вживайте рослинні волокна в кількості 20-30 грам у день у вигляді хліба, зернових (рис, макаронні вироби, інші злаки) чи бобових (сочевиця, суха квасоля, горох, боби), свіжих овочів та фруктів.

2. Ви можете вживати хліб і крохмаловмісні продукти (макаронні вироби, рис, зерно, картопля, манна крупа, злаки) з кожним прийомом їжі.

ВІДДАВАЙТЕ ПЕРЕВАГУ ФРУКТАМ І СВІЖИМ ОВОЧАМ (ПІД ЧАС ЛІТНЬОГО ТА ОСІННЬОГО СЕЗОНІВ), А ТАКОЖ У КОНСЕРВАХ І В ШВИДКОЗАМОРОЖЕНОМУ ВИГЛЯДІ. РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ 5 ПРИЙОМІВ ФРУКТІВ І ОВОЧІВ (400 грамів) У ДЕНЬ.

Рекомендації щодо правильного вибору продуктів харчування:
Продукти
Рекомендовано*
Обмежений прийом**
Не рекомендовано***
Жири
Обмежити прийом усіх видів жирів.
Соняшникова, кукурудзяна, оливкова олія, м’які маргарини з високим вмістом поліненасичених жирних кислот до 2-2,5 стол. ложки.
Вершкове масло, воловий, баранячий жир, свинний смалець, пальмова та кокосова олія, тверді маргарини.
М’ясо, яйця
Риба
Курка без видимого жиру і шкіри, індичка, телятина, кролик, дичина. Яєчний білок.
Пісна телятина, теляча чи куряча ковбаса без видимого жиру. Яйця: 1-2 в тиждень.
М’ясо з видимим жиром, ковбаси, сосиски, паштети, качка, гуска, шкіра домашньої птиці, субпродукти, яєчний жовток.
Усі види риби, особливо морська, не менш ніж 2-3 рази в тиждень. Жирна риба: тріска, камбала, оселедець, сардини, тунець, лосось. Морський гребінець, устриці.
Риба, смажена на рекомендованій олії, морські ракоподібні (краби, омари) та молюски (мідії).
Ікра риб. Риба, смажена на нерекомендованій олії та тваринному жирі. Креветки, кальмари.
Молочні продукти
Знежирене чи 0,5% жирності молоко, кисломолочний сир, кефір, йогурт, сири 20% жирності.
Частково знежирене молоко (1%), сири середньої жирності.
Незбиране молоко, згущене молоко, вершки, сметана, жирний кисломолочний сир, сири з жирністю >30%, морозиво.
Фрукти, овочі
Всі свіжі та заморожені овочі, кукурудза, бобові, варена чи печена картопля. Свіжі чи засушені фрукти, несолодкі консервовані фрукти. Волоські горіхи.
Картопля, смажена на рекомендованій олії. Фрукти в сиропі, зацукровані фрукти. Арахіс, фісташки, фундук.
Картопля, смажена на тваринному жирі, картопля фрі, картопляні чіпси.
Злаки та випічка
Хліб з муки грубого помолу, вівсяна каша, неполірований рис, макаронні вироби (група А). Вівсяне печиво, нежирні пудинги, щербет.
Білий хліб, солодкі каші, полірований рис, макаронні вироби з білої муки. Несолодке печиво, пісочні, бісквітні тістечка, приготовані на рекомендованій олії.
Здобні булки. Тістечка, бісквіти, кондитерські вироби, приготовані з використанням нерекомендованих жирів.
Супи
Овочеві супи.
Супи в пакетах, на нежирних м’ясних бульйонах.
Супи пюре на жирних м’ясних бульйонах.
Напої
Чай, неміцна кава, мінеральна вода, фруктові соки без цукру, безалкогольні напої.
Солодкі напої, нежирні напої з какао, алкогольні напої.
Кава з вершками, какао.
Солодощі
Фруктове морозиво, желе, солодощі без цукру.
Мармелад, мед, сиропи, пастила, цукор, сорбітол, глюкоза, фруктоза, арахісове масло.
Масляні креми, шоколад, іриски, помадки.
Приправи
Трави, спеції, гірчиця, перець, оцет, нежирні соуси.
Низькокалорійний майонез, соєвий соус.
Звичайний майонез чи інші жирні соуси.
* Продукти містять мало холестерину, жирів та багато клітковини, їх треба вживати регулярно як основу раціону.
** Продукти містять ненасичені жири та невелику кількість насичених жирів. Невелику кількість продуктів з цієї групи слід вживати не частіше, ніж 1-2 рази на тиждень.
***Продукти містять велику кількість холестерину, насичених жирів і/або цукру. Їх рекомендовано виключити з харчового раціону
Зниження рівня холестерину за допомогою медикаментів.

Іноді одна лише зміна способу життя (дієта, фізичні вправи) не знижує рівень холестерину до нормальних величин. Існують сучасні медикаментозні засоби, які дозволяють контролювати рівень холестерину. Найчастіше з цією метою призначаються препарати із групи статинів. Численні наукові дослідження показали, що зниження холестерину за допомогою статинів запобігає розвитку інфаркту, інсульту, а також подовжує тривалість життя. Якщо призначається СИМВАСТАТИН (ЗОКОР, ВАЗИЛІП, ВАБАДИН) чи АТОРВАСТАТИН (АТОРИС, АТОРВАСТАТИН-РАТІОФАРМ, ТОРВАКАРД) - препарати з групи статинів і приймати їх слід один раз на добу у вечірній час після їди у рекомендованій дозі. Результат застосування цих препаратів можна побачити через 4-6 тижнів за зміною рівня холестерину у даних аналізу крові. Приймати статини, як і препарати для зниження артеріального тиску, потрібно тривало.
Пацієнтам не слід призначати собі медичний препарат самостійно, тільки лікуючий лікар може визначити, який препарат і в якій дозі потрібно приймати!
ОСЬ І ВИ ЗРОБИЛИ ЩЕ ДЕКІЛЬКА КРОКІВ ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ СВОГО ЗДОРОВ’Я!!!

Немає коментарів:

Дописати коментар